Lietuviškai English

Viešoji įstaiga Pakruojo verslo informacijos centras

Įmonės kodas 168290365 Ne PVM mokėtojas
Pergalės g. 1, LT-83159, Pakruojis
Tel./faks. (8 421) 61 213 

Mob. 8 616 10 765 

El. paštas: info@pakruojovic.lt  

Verslas rajone


PROFESINĖS DIENOS PROGA PAGERBTI SĖKMINGIAUSI RAJONO VERSLININKAI

Lapkričio antrasis penktadienis pažymėtas verslininkų profesine švente – tarptautine verslo diena. Šios nepamiršo ir mūsų rajono verslo atstovai, praėjusį penktadienį Pakruojo verslininkų ir darbdavių asociacijos kvietimu rinkęsi Pakruojo dvaro baltojoje pokylių salėje. Apie 7 dešimtis verslininkų ir kviestinių svečių, pirmiausia, pasveikino verslininkų asociacijos prezidentas Vitolis Urmonas, linkėjęs visiems patikimų klientų ir sėkmės, kad ir kokioje srityje suktųsi mūsų krašto verslo atstovai. O šių nišos – pačios įvairiausios! Išskirtiniame vakare sėkmingiausiems išdalintos nominacijos, o palinkėjimus išsakė gausus būrys svečių.

Į šventę pakviestas žinomas šalies verslo konsultantas Nerius Jasinavičius. „Šalies ateitis – smulkusis ir vidutinis verslas, ir jis yra žymiai svarbesnis ir kiekvienam iš jūsų asmeniškas, brangus, kurį nuolat puoselėjate, o savo kolektyvą laikote šeima“,- sakė, taip pat turintis savo įmonę ir išleidęs pirmąją Lietuvoje verslo sistematizavimo knygą „Nuo amato prie verslo. Pradžia“. Trumpoje paskaitoje N. Jasinavičius dalinosi patirtimi dirbant su Lietuvos ir užsienio įmonėmis, ir išsakė pagrindinį verslo sėkmės receptą – būtinybę turėti konkurencinį pranašumą, kuris tikrai yra ne mažiausia pasiūlyta kaina. „Ieškokite, kurkite ir puoselėkite stambių įmonių praktikas pritaikydami savo vietiniame versle ir visada galvokite 10 žingsnių į priekį – kai kas sako, kad krizė ateina, kai kas – kad jau dabar yra. Sėkmingi verslininkai moka prisitaikyti prie įvairių iššūkių“,- emocingai kalbėjo N. Jasinavičius, kuriam už paskaitą susirinkę negailėjo aplodismentų.

Pasveikinti rajono verslo atstovų skubėjo rajono meras Saulius Gegieckas, Administracijos direktorė Erika Kižienė ir Seimo nariai – Vitalijus Gailius ir Antanas Matulas. Meras dėkojo už nuolatinę paramą, kurią visas rajonas jaučia iš verslininkų pusės – sportui, šventėms, kultūriniams renginiams... Išdalino ir padėkas – V. Urmonui už sėkmingą ir nuoširdžią veiklą, AB „Dolomitui“ – už indėlį į rajono gyvenimą, UAB „Montakai“ – už drąsias investicijas, ir UAB „Pakruojo parkams“ – Pakruojo dvarininkui Giedriui Klimkevičiui už mūsų krašto garsinimą ir turizmo skatinimą, juk Pakruojo dvaras šiemet tapo vienu iš patraukliausių objektų visoje Europoje.

„Ačiū už mokesčius ir atsiprašau už mokesčius“,- tradicinius savo žodžius ištarė V. Gailius, o A. Matulas sakė, kad šioje salėje susirinko rajono elitas – žmonės, kurie moka kurti ir žino, kaip tą daryti geriausiai. Politikai negailėjo pagyrų ir ne taip seniai verlininkų asociacijai pradėjusiam vadovauti V. Urmonui – naujas vadovas pagyvino veiklą, atsirado naujovių.

Pasveikinti susirinkusių stojo ir Mokesčių inspekcijos Pakruojo poskyrio atstovė Edita Pakeltienė, taip pat įteikusi padėką individualiai įmonei „Morkūnas“ už stabilų augimą, plėtrą ir finansinį indėlį į 2018-ųjų nacionalinį biudžetą. Ją atsiėmė Sigutėnų kaime šį verslą plėtojantis Arvydas Morkūnas, kurio gaminamų kukurūzų traškučių galima rasti ir didžiuosiuose šalies prekybos centruose. Šiaulių teritorinės darbo biržos Pakruojo skyriaus vedėja Stasė Laurušienė taip pat tarė sveikinimo žodžius susirinkusiems, kurių dauguma glaudžiai bendradarbiauja su šia tarnyba. Darbo birža už ilgametį bendradarbiavimą sprendžiant užimtumo klausimus, drąsius sprendimus, simbolinį vilties lašą įteikė UAB „Kanrugėlė“ vadovui Virgaudui Kanaukai. Kaimiškų mėsos produktų gamyba užsiimanti įmonė kasmet rajono biudžetą papildo solidžiais mokesčiais, o darbą šioje įmonėje radę daugiau nei pusšimtis rajono gyventojų.

Šiemet į šventę verslininkai kvietė ir ūkininkus, tad progos pasveikinti kolegų nepraleido ir Ūkininkų sąjungos Pakruojo skyriaus vadovas Alvidas Vasiliauskas, įteikęs V. Urmonui taupyklę, į kurią pats, pirmiausia, įmetęs barškančių – kad verslininkai uždirbtų ir dar pavyktų sutaupyti. Vietos veiklos grupės „Pakruojo rajono partnerystė“ direktorė Marija Žiubrienė džiaugėsi ilgamečiu bendradarbiavimu su verslininkais ir dėkojo už jų veiklą. Į sveikintojų būrį stojo ir kaimynai – Joniškio verslininkų asociacijos atstovai, taip pat Pakruojo ūkininkų kredito unijos vadovė Rūta Latonienė, Pakruojo seniūnas Saulius Margis, perdavęs padėką nuo visų rajono seniūnų – už nuolatinę paramą savo rajono gyventojams.

Išsekus sveikinimams, specialias nominacijas pradėjo įteikinėti pats V. Urmonas – susirinkęs verslininkų ir darbdavių asociacijos prezidiumas nusprendė, kad per kelis metus labiausiai pasižymėjo: Donato Adomaičio ind. įmonė, UAB „Montaka“, Aldonos Udrienės ind. įmonė, UAB „Davra“, Vilmos Jokantienės ind. įmonė „Vigra“, įmonė „Morkūnas“, UAB „Parketo gamyba“, UAB „Norgauda“, Petras Virkštis. Nominacija „Už bendradarbiavimą“ įteikta rajono merui Sauliui Gegieckui.

D. Adomaičiui, kuris užsiima važiuoklės remontu ir padangų montavimu, šiuolaikiškas servisas duris Pakruojyje atvėrė 2017-aisiais, verslininkui įteikta nominacija „Šuolis“. Taip pat servisą, aprūpintą naujoviška įranga, Pakruojyje šiemet atidarė  Paulius Kačerauskas – jo „Montaką“ klientai jau spėjo pamilti dėl greit ir kokybiškai atliekamų darbų, įmonei įteikta „Verslas nuo nulio“ nominacija. „Už unikalų produktą“ – tokį apdovanojimą atsiėmė Aldona Udrienė, žinoma aludarė dėl senųjų receptų, pakruojietišką alų jau išgarsinusi ir už Atlanto. Vydmantas Daujotas taip pat atsiėmė apdovanojimą, kuris pelnytai skirtas jo alaus įmonei „Davra“. „Pakruojo vizitinė kortelė“ – taip pavadinta nominacija, skirta šiam verslui. Prezidiumo nuomone, „Davra“ puikiai reprezentuoja Pakruojį ir dėl produkcijos, ir dėl svečių vizitų į pačią daryklą. „Už geros virtuvės prieinamumą“ – tokią statulėlę atsiėmė V. Jokantienė, kurios įmonėje ruošti valgiai tikrai yra puošę ne vieno pakruojiečio stalą... Už ilgaamžiškumą versle apdovanojimas skirtas jau minėtam A. Morkūnui – vyras šį plėtoja bene seniausiai rajone – nuo 1988-ųjų! Už verslo plėtrą nominacija skirta „Norgaudai“ – įmonės teikiamomis apsaugos paslaugomis naudojasi daugybė rajono verslininkų, ūkininkų ir paprastų gyventojų. „Už meilę gyvajai gamtai“ – taip pavadinta statulėlė skirta ūkininkui Petrui Virkščiui, nes ūkininkas užsiima laukinių žvėrių auginimu. „Parketo gamyba“ pagirta už puoselėjamą aplinką ir reprezentuojančius pastatus, kurie puošia ir miesto vaizdą – už tai įteiktas ir apdovanojimas.

Vienas kitam gražių žodžių negailėjo V. Urmonas ir Edikas Drupas – būtent iš jo V. Urmonas perėmė verslininkų ir darbdavių asociacijos „vairą“, tęsia E. Drupo pradėtus darbus ir turi daugybę naujų idėjų.

Profesinė verslininkų dienos šventė sveikinimais ir nominacijomis tik prasidėjo... Po to suktis ėmė poros, paragautas šventinis tortas ir šventė tęsėsi iki išnaktų, nesgerąnuotaiką garantavo vaikinų iš Klaipėdos grupė „Lotus“.

Simona LIPSKYTĖ

Mantos Ražauskienės nuotraukos.
SMULKIOJO IR VIDUTINIO VERSLO SITUACIJOS APŽVALGA PAKRUOJO RAJONE 2017 METAIS 

Pakruojo rajone dominuoja smulkios ir vidutinės įmonės, kurių dėka rajone kuriamos darbo vietos, pridėtinė vertė, mokami mokesčiai valstybės ir savivaldybės biudžetams.

Pakruojo rajono savivaldybės ekonominės situacijos problematika – vyrauja labai smulkios ir vidutinės įmonės, žemas verslumo lygis rajone, aukštas registruotų bedarbių ir darbingo amžiaus gyventojų santykis, tendencingas gyventojų skaičiaus mažėjimas.

Pakruojo rajono savivaldybėje tūkstančiui gyventojų tenka 13,9 SVV. Šis santykinis rodiklis atspindi Pakruojo rajono savivaldybės verslumo lygį.

Pakruojo rajone dominuojančios ūkio šakos yra: žemės ūkis, kalnakasyba ir karjerų eksploatavimas, didmeninė ir mažmeninė prekyba.

LR Statistikos departamento duomenimis 2017 m. pabaigoje Pakruojo r. buvo įregistruoti 767 ūkio subjektai, iš jų veikiantys – 395.

LR Statistikos departamento duomenimis 2017 m. pabaigoje  Pakruojo r. savivaldybėje veikė 271 mažos ir vidutinės įmonės, tai sudarė apie 68,61 proc. visų veikusių ūkio subjektų. Per 2017 metus Pakruojo rajone įregistruota 10 mažų ir vidutinių įmonių, 2016 m. – 20, 2015 m. – 16.  2017 m. išregistruoti SVV subjektai - 9, 2016 m. –62, 2015 m. – 16.

SVV veikiančių subjektų skaičius Pakruojo rajono savivaldybėje 2017 metais, lyginant su 2015 metais, išaugo 8,83 proc., tačiau lyginant su 2016 m. sumažėjo 2,52 proc.

Vadovaujantis LR Statistikos departamento duomenimis, didžiausią dalį veikiančių mažų ir vidutinių įmonių 2017 m. pabaigoje pagal ekonominės veiklos rūšis Pakruojo rajone sudarė: didmeninės ir mažmeninės prekybos; variklinių transporto priemonių ir motociklų remonto – 31,7 proc. (86 įmonės), žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės – 15,5 proc. (42 įmonės), transporto ir saugojimo – 13,7 proc. (37 įmonės) ir apdirbamosios gamybos – 11,4 proc. (31 įmonė).

Didžioji dalis mažų ir vidutinių įmonių 48 proc. buvo uždarosios akcinės bendrovės (131 bendrovė), 38,8 proc. – individualios įmonės (105 įmonės), 5,5 proc. žemės ūkio bendrovės (15 bendrovių), kitos įmonės 7,7 proc. (20 įmonių).

 Skirstant pagal pajamų grupes 2017 metais Pakruojo rajone veikiančių mažų ir vidutinių įmonių daugiausiai buvo: 26,9 proc., kurių pajamos 10 000 – 49 999 Eur,  17,3 proc. sudarė įmonės, kurios pateko į 50 000–99 999 Eur gaunamų pajamų grupę, 20,7 proc., kurių pajamos  100 000–499 999 Eur ir 15,9 proc. sudarė įmonės, gaunančios pajamų iki  9 999 Eur.

2017 metais pagal pardavimo pajamas rajone dominuoja UAB „Idavang“, AB „Dolomitas“, AB „Klovainių skalda“, UAB „Robusta“.

Didžiausias eksportuotojas Pakruojo rajone – UAB „Idavang“.

Daugiau nei pusę (57,9 proc.) visų veikiančių įmonių Pakruojo rajono savivaldybėje sudaro įmonės, kuriose dirba iki keturių darbuotojų. Labai mažos įmonės (5-9 darbuotojai) sudarė 17,7 proc., turinčios 10–19 darbuotojų sudarė 10 proc. veikiančių mažų ir vidutinių įmonių, 20 – 49 darbuotojus turinčios įmonės – 8,1 proc., 50 – 99 darbuotojus turi  4,1 proc. rajono įmonių  ir 100-149 darbuotojus turi  2,2 proc. visų veikiančių mažų ir vidutinių įmonių.

Didžiausios Pakruojo rajone veikiančios įmonės pagal darbuotojų skaičių yra UAB „Idavang“ (261 darbuotojas) ir AB „Dolomitas“ (161 darbuotojas).

Įmonių bankrotas. Vadovaujantis Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo tarnybos prie LR finansų ministerijos duomenimis Pakruojo r. savivaldybėje 2017 m. buvo baigtos 5 įmonių bankroto procedūros, iš kurių 3 Pakruojo mieste.

Verslo liudijimai. Vadovaujantis Statistikos departamento duomenimis, gyventojų, įsigijusių verslo liudijimus skaičius 2017 m. Pakruojo r. savivaldybėje buvo 479, verslo liudijimų mokesčio lengvatos buvo pritaikytos 279 asmenims, tai sudaro 58,2 proc. verslo liudijimus įsigijusių asmenų. Didžiausia dalis verslo liudijimų įsigyta užsiimti paslaugų veikla (68,3 proc.).

Individualią veiklą pagal pažymą 2017 metais vykdė 529 asmenys, tame skaičiuje 172 jauni asmenys (18-29 m).

VšĮ Pakruojo verslo informacijos centro informacija

 

GRĮŽTI