Lietuviškai English

Viešoji įstaiga Pakruojo verslo informacijos centras

Įmonės kodas 168290365 Ne PVM mokėtojas
Pergalės g. 1, LT-83159, Pakruojis
Tel./faks. (8 421) 61 213 

Mob. 8 616 10 765 

El. paštas: info@pakruojovic.lt  

Lankytinos vietos

 


Pakruojo dvaro sodyba

Pakruojo dvaras rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas 1531 m., kuomet priklausė Rietavo tijūnui Martynui Vakavičiui. Vėliau dvaro savininkai ne kartą keitėsi, kol 1778 m. dvaras perėjo baronų Ropų nuosavybėn. Dvaras itin išaugo ir suklestėjo valdant Teodorui Ropui. Mūrinis vėlyvojo klasicizmo dvaro rūmų ansamblis pastatytas 1817–1840 m. Dvaro pastatai statyti iš lauko riedulių ir dolomito laikantis bendros stilistinės raiškos. Pagrindinis ansamblio akcentas – dviaukščiai dvaro rūmai su portiku ir dorėnų stiliaus kolonomis, puošti piliastrais, arkomis, vazomis balkonų kampuose. Dvaro sodyboje veikė alaus darykla, lentpjūvė, malūnas, pieninė. 1850–1860 m. pasodintas angliškojo stiliaus parkas.

Pakruojo dvaro sodyba – didžiausias iki šių dienų išlikęs dvaro pastatų kompleksas Lietuvoje (47 statiniai), įrašytas į Lietuvos rekordų knygą kaip didžiausia saugoma dvaro sodyba. Dvarvietė rašytiniuose šaltiniuose minima jau XVI a., tačiau pats ansamblis pradėtas kurti tik XVIII a. pab. Dauguma lietuvių su dvaro apylinkėmis yra pažįstami iš legendinio „svieto lygintojo“ ir „razbaininko“ Tado Blindos legendinių žygių, kilusių būtent šiame krašte. Dvaro sodybos ansamblis stilistiniu požiūriu išsiskiria iš kitų Lietuvos dvarų. Tai didžiausias dvaras Lietuvoje, kuriame istorija tampa gyva patirtimi.

Pakruojo dvaro sodyboje vyksta koncertai, parodos, konferencijos, siūloma įvairiausių pramogų. Čia organizuojamos edukacijos,kuriuose teatralizuotai ir atraktyviai supažindinama su tradiciniais amatais: pas dvaro bitininką liejamos žvakės, atliekami dvaro ūkio darbai, kerpamos avys ir veliama vilna, galima susipažinti su kalvio amatu, svečiuojamasi pas malūnininką, dvaro gaspadinę ir patį baroną.

Pakruojo k., Pakruojo r.

www.pakruojo-dvaras.lt 


Pakruojo sinagoga

1801 m. iškilusi monumentali medinė sinagoga tapo Pakruojo simboliu. Seniausia iki šių dienų išlikusi medinė Lietuvos sinagoga. 

Sinagogos interjerui įtakos turėjo lietuvių liaudies architektūros formos, interjere dominavo žydų menui būdingi dekoro elementai ir simboliai, tapyboje - floros ir faunos motyvai. 

2017 m. buvo restauruota Pakruojo sinagoga.

 

Darbo laikas:

 I-V 9-18 val.

 VI - 9-16 val.

 VII - 10-16 val.

 Kranto g. 8, Pakruojis

 Informacija, Pakruojo VIC Turizmo vadybinkas,

tel. +370 673 27 052

 

 


Senoji Ruslių sodyba

Senoji Ruslių sodyba įsikūrusi vos 25 km nuo Šiaulių miesto, visai šalia Lygumų miestelio, todėl, jei jausitės pernelyg vieniši, visada galėsite pasižvalgyti ir po aplinkines vietoves. Ši sodyba – vienkiemis– puiki vieta išsvajotam ir išsiilgtam Jūsų poilsiui be jokių rūpesčių. Čia taip tylu, kad galite būti tikri, jog niekas nesudrums Jūsų malonaus poilsio. Čia Jūsų laukia laisvalaikio pramogos – pirtys, jodinėjimas, žvejyba, pasivažinėjimas dviračiais. 

Atlaikiusi sodybų nykimo nuo žemės paviršiaus laikotarpį, sovietinius eksperimentus, kai visi gyventojai buvo perkeliami į plečiamus kaimus ar gyvenvietes, Senoji Ruslių sodyba išliko dėka savo šeimininkų, kuriems ši vieta buvo tiesiog neįkainojama vertybė, per daug brangi, kad galėtų parduoti ir išsikelti su visais kartu į naują gyvenamąją vietą. Sodyboje eksponuojami sodybos šeimininko iš gretimų kaimų surinkti  unikalūs  senoviniai baltų dubenuotieji -aukuriniai akmenys, surasti sodybų naikinimo metu.

www.rusliusodyba.lt

Ruslių k., Pakruojo r.

Tel. +370 687 19 474

 


 

 Akmenėlių dvaras

Kruojos upės dešiniajame krante 2 km nuo Pakruojo įsikūrusi dviejų šimtų metų senumo Akmenėlių dvaro sodyba. Iki mūsų dienų išlikę sodybos fragmentai: akmeninis dvaro tvartas, svirnas, klojimas, vieno aukšto, tinkuotas gyvenamasis namas. Šiandien gyvenamasis namas restauruotas, atnaujinti kiti pastatai.  Atnaujintame svirne įrengtas poilsio kambarys, tvarte – žirgynas. Sodyboje rengiami žirgų terapijos užsiėmimai neįgaliesiems, fotosesijos, menininkų plenerai. Pravažiuojantieji mielai priimami nakvynei ar vakarienei.

Petrašiūnų g. 6, Akmenėlių k., Pakruojo r.

Tel. +370 682 27 676


Stačiūnų vėjo malūnas

Malūnas pastatytas 1890 m. Vėjo malūne eksponuojama malimo įranga ir liaudies buities įrankiai. 

Malūnas restauruotas 2004 m.  

Vykdomos edukacinės programos ir parodos.

 Informacija, Pakruojo VIC Turizmo vadybinkas, tel. +370 673 27 052

Pakruojo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia

 Pirmoji Pakruojo bažnyčia pastatyta 1630 m. Ji stovėjo senosiose Pakruojo kapinėse. Ji buvo maža, medinė. Antroji bažnyčia pastatyta 1750 m. taip pat buvo medinė, bet didesnė: turėjo 6 altorius, 2 koplyčias, kryžiaus plano (šonuose stovėjo dvi koplyčios). Šios bažnyčios fundatorius – Pakruojo dvaro savininkas Zabiela.

Maždaug 1977 metais, ruošiant centrinį šildymą buvo atkasti šios bažnyčios pamatai ir laiptai į rūsį. Antroji bažnyčia stovėjo dabartinės bažnyčios vietoje 127 metus. Trečioji bažnyčia pastatyta 1887 m., pavadinta Šv. Jono Krikštytojo vardu. Šios bažnyčios pastatymu rūpinosi tuometinis bažnyčios klebonas S. Tamkevičius. Jam padėjo parapijiečiai ir Pakruojo dvaro naujasis savininkas Roppas, kuris bažnyčios statybai davė miško, plytų, kalkių, kitaip finansavo statybas. 

Informacija, Pakruojo VIC Turizmo vadybinkas, tel. +370 673 27 052

GRĮŽTI